The Alumni Council annually grants awards to outstanding AB graduates.

These awards are presented annually. Any alumnus/a may nominate another alumnus/a for these awards. If you would like to nominate an alumnus/a for an award, download a nomination form or call the Office of Alumni Relations at (304) 457-6202, or please send an e-mail to alumni@ab.edu.

Recognizes alumni who have demonstrated outstanding achievement in their chosen career.

Matthew G. Ballard ’99
Angelo D. Basile ’66
Earl Berkley ’27
Robert E. Blake ’90
Marlyn D. Boyd ’76
Martha C. Brewster ’77
Joseph N. Busch ’75
Bridget K. Call ’74
Karmelle Chaise ’96
Ronald D. Combs ’79 & ’02
Wade F. Cox ’76
Edward J. Coyne ’53
Carl P. Cummings ’29
William R. Davis ’67
Martha D. Dean ’64
Tonya M. DeSa ’89
S K. Dickinson ’21
Carole A. Diselberg ’86
Ronald A. Donell ’67
John E. Dooley ’76
Thomas L. Dotson ’27
Carol A. Foster ’78
John A. Granish ’71
Kenneth J. Greynolds ’53
Judge Arlos J. Harbert, 1908

Ina J. Hardesty ’70
Hunter Hardman ’29
Delvin D. Harrah ’26
Jean Hoff ’53
George E. Hoop ’43
Lawrence L. Hoptry ’59
Lewis C. Hylbert
John E. Jackson ’61 & ’93
Annette L. James ’59
Lorita M. Jenab ’52 & ’81
Brent L. Kendrick ’70
Bonnie K. Kirk ’74
Robert E. Kittle ’57 & ’00
Jacqueline M. Lamb ’61
Bridget L. Larew ’85
Daniel J. Lauffer ’81
James E. Lutz ’63
Michelle A. Manzo ’76
Mary A. Matthew ’14
Patricia J. Mays ’65
Ivanhoe McCollum ’19
James C. Miller ’60 & ’07
Ralph Moore ’25
George D. Morgan ’20
Theodore J. Nesbitt ’63

Ernest L. Nestor ’68
Ross E. Newman Jr ’70
Margie L. Ng ’58
Furman L. Nuss
Ramona C. O’Bryant ’79
John D. O’Neal ’86
Thomas L. Parrish ’74
Melvin R. Phillips ’44
William E. Phillips ’56
Lowell S. Pitzer ’64
Donald R. Poluszek ’60
J.R. Raker ’63
Joseph E. Ricketts ’73 & ’95
Betty Scott ’65
Pamela E. Scott ’83
Ann Sedore ’66
Richard J. Shearer ’72
Donald E. Stukey ’63
Norma E. Stullenbarger-Galford ’66
Ralph Tasker ’41
Ethel L. VanRiper ’62
Robert E. Von Kaenel ’77
Ellen L. Weaver-Bailey ’74 & ’09
Valerie J. Woodruff ’66
John A. Yankey ’61
Herbert Zettl ’63

Recognizes alumni who have rendered outstanding service to AB University through recruiting students, working with the College on special projects, being instrumental in assisting the College in fundraising, or making other significant contributions to the College.

John D. Becker ’68
Martha Becker ’69
Hobart Beeghley ’32
Mary S. Boni ’72
Judson F. Bracey ’72
Arthur L. Brandon ’27
Harvey R. Britton ’66
Joseph L. Bryan ’46
Ronald L. Burbick ’67 & ’06
Catharine P. Clark ’30
Forrest G. Clark ’29
Helen Compton ‘ 28
Virgil L. Conrad ’61
Waitman B. Corder ’39
William P. Crites ’61
James Cunningham ’52
Jean A. Cunningham ’53 & ’08
Ira L. Dadisman ’43
Virginia Davis ’38
Stacey R. Dickenson ’88
S K. Dickinson ’21
Jeffrey A. Dieselberg ’86
Robert V. Digman ’51
Bowman Doss ’28

Jean Fenstermacher ’71
Joe E. Ford ’37
John F. Funk ’56
Carl W. Gittings ’64 & ’91
Lois A. Glading ’62
Robert E. Gray ’74
Virginia R. Harrison ’22
Mary R. Hoge ’41
Michael W. Holt ’75 & ’94
C. M. Hopkins ’63 & ’09
Janet L. Hotsinpiller ’62
Ronald G. James ’59
Robert W. Jobe ’73
Nancy Johnston ’70
Bonnie Kautz ’57
Roscoe Keeney ’48
Bruce M. Lambert ’31
Henrietta A. Martin ’29
Mabel P. McCormick ’36, ’50, ’51
David C. Mellquist ’63
Helen Mellquist ’65
Joe E. Miller ’57
Howard K. Moll ’68
B. R. Morrison ’41

Hu C. Myers ’20
Karen Rainey ’89, ’91, ’07, & ’11
Eleanore Roberts ’27
Evangel Robinson ’45
S. Ward Robinson ’43
Jean Roy ’51
Martha Rose Roy ’51
Park T. Rushford ’36
Linda R. Shearer ’76
Carol L. Sinsel ’78
Vergie E. Spiker ’50
Gloria M. Stewart ’70 & ’86
R. Kenneth Talbott ’27
Dennis F. Vest ’62
Celeste Weekley ’24
Genevieve Wharton
Grace F. Whitescarver, 1884
Teresa N. Wigglesworth ’78
Pamela L. Wilt ’83
Richard E. Withers ’50
Richard Wonnka ’55
Valerie J. Woodruff ’66
Y. Mildred Woofter ’18
Kenneth H. Yount ’69

Recognizes alumni who have rendered outstanding service to AB University and/or have demonstrated outstanding achievement in their chosen career within ten years of graduation.

Christy L. Carter ’95
Rebecca W. Corbin ’94
Janette R. Corrothers ’99
Joseph R. Edmiston ’05

Cecil T. Holbert ’95
Stephen E. Jordan ’99
Brian McClure ’05
Timothy R. Morris ’90

Charissa D. Rychcik ’03
Benjamin W. Smolder ’96
Lisa A. Withers ’93

Recognizes achievement and leadership in the physician assistant profession by an Alderson Broaddus graduate.

Glen Combs ’73
Rodney Moser ’73
Sandra (Nettrour) Rothwell ’80
Pamela (Moyers) Scott ’83

Albert Simon ’79
Alice (Vickers) Stanley ’80
Gloria Stewart ’70, ’86

Mary Vacala ’88
Cynthia (Talbott) Vincent ’83
Stephen Wilson ’74

Lord and Lady of Homecoming

John ’68 & Martha (Porter) Becker ’69
Gary ’64 & Alice (Beachy) Bookout ’58
William ’50 & Vera (Bickel) Bowers ’48
Joseph Bryan ’46
David ’69, ’06 & Jane (Hadcock) Carrico ’70
William ’61 & Eva (McDonald) Crites ’61
Ira ’43 & Edith (Stewart) Dadisman ’42
William ’67 & Maryln (Spencer) Davis ’67
S ’21 & Mary (Woofter) Dickinson ’20
Robert ’51 & Jane (Christian) Digman ’62
John ’63 & Karin (McConaha) Duncan ’64
David ’60 & Martha (Smith) Eddy ’60

John ’56 & Judith (Bowles) Funk ’70
George ’62 & Sondra (Ritter) Gay ’62
Lyle ’65 & Mary Ann (Trout) Harsh ’65
Mary (Lough) Hibbs ’59
Donald ’43 & Janice (Stansberry) Hinkle ’38
Ronald ’59, ’14 & Annette (Cunningham) James ’59
Thomas ’68 & Sheryl (Patterson) Johnson ’68
John ’57 & Bonnie (Mitchell) Kautz ’57
David ’63 & Helen (Robinson) Mellquist ’65
John ’64 & Joyce (Vickers) Millar ’65
Kathleen (Beals) Miller ’64
Gerald ’59, ’92 & Carole (Clarke) Morgan ’62

Hu Myers ’20
Raoul ’59 & Sandra (Webb) Ortigoza ’61
Martha Rose Roy ’51
Robert ’66 & Betty (Prewitt) Rulong ’66
Charles ’71 & Dawn (Smith) Scheick ’71
Sample ’62 & Florence (Mowry) Stewart ’61
Gregory ’68 & Diane (McGregor) Towner ’72
Dennis ’62 & April (Claypoole) Vest ’65
Bill ’53 & Cora (Osborn) Withers ’58
Richard Withers ’50
Hazel (Cowell) Withers ’24
Richard ’55 & Priscilla Wonkka ’58